| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Breakaway |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Bottom Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Length - Post: | 0.170" (4.32mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESD-104-G-04Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
ESD-104-G-23Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
|
ESD-107-T-03Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
|
![]() |
ESQ-113-44-T-D-LLSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 26POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.73000 |
![]() |
ESQ-114-34-T-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 28POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
ESQ-125-24-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 25POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
ESQT-106-02-GF-D-500Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
![]() |
ESQT-106-02-GF-D-770Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
![]() |
ESQT-106-02-GF-D-368Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
![]() |
ESQT-106-02-GF-D-437Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |