| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 33 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.194" (4.93mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSW-110-22-F-T-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.98000 |
![]() |
SSW-113-23-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
SSW-117-03-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
SSW-122-03-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $5.98000 |
![]() |
MMS-114-01-F-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.63000 |
![]() |
MMS-114-02-F-SHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.63000 |
![]() |
SMM-121-02-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 21POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.78000 |
![]() |
SMM-122-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
HLE-112-02-G-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
|
HLE-115-02-F-DV-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |