| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.140" (3.56mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 350VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SMM-122-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
HLE-112-02-G-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
|
HLE-115-02-F-DV-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
|
![]() |
SQT-107-03-S-D-005Samtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SQT-116-03-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SSQ-110-21-F-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SSQ-115-23-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.83000 |
![]() |
SSQ-116-02-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SSQ-118-23-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SSQ-131-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.83000 |