| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFMC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.075" (1.91mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFMC-111-T1-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
SFML-107-T2-S-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.50000 |
TLE-113-01-G-DV-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.06000 |
|
![]() |
SS-116-T-1CSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
SS-125-S-22Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
SS-125-S-22-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
HPF-08-02-T-SSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
BKS-121-01-F-V-ASamtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.61569 |
CLM-109-02-L-D-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.65600 |
|
CLM-125-02-FM-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.10878 |