| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SS-116-T-1CSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
SS-125-S-22Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
SS-125-S-22-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
HPF-08-02-T-SSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
BKS-121-01-F-V-ASamtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.61569 |
CLM-109-02-L-D-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.65600 |
|
CLM-125-02-FM-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.10878 |
|
CLM-114-02-G-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.17797 |
|
CLM-116-02-L-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.19261 |
|
CLT-115-02-S-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.19261 |