| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 350VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFC-115-T2-F-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
SFML-107-02-L-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.48000 |
SL-128-TT-19Samtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
|
![]() |
IPS1-111-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.73000 |
![]() |
SS-124-TT-1BSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SS-120-T-22-LSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SS-120-T-22-L-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SS-128-S-2Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MLE-112-01-G-DV-PSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.11000 |
CLP-111-02-F-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.41350 |