| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Length - Post: | 0.082" (2.08mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
IPS1-111-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.73000 |
![]() |
SS-124-TT-1BSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SS-120-T-22-LSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SS-120-T-22-L-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SS-128-S-2Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MLE-112-01-G-DV-PSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.11000 |
CLP-111-02-F-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.41350 |
|
CLP-111-02-FM-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.41350 |
|
CLP-111-02-G-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31250 |
|
CLP-112-02-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.55703 |