| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RSM-103-02-T-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.05 TIN SMD |
In Stock: 0 $1.08880 |
CES-106-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.04243 |
|
![]() |
HSS-105-S-2Samtec, Inc. |
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.06848 |
SSQ-104-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $0.83000 |
|
SSQ-102-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.83000 |
|
![]() |
ESQ-101-23-L-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 1POS GOLD PCB |
In Stock: 99 $1.08000 |
![]() |
ESW-101-23-T-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 2POS TIN PCB |
In Stock: 98 $1.14000 |
![]() |
ESW-103-24-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 85 $1.11000 |
![]() |
ESQ-103-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 84 $1.08000 |
![]() |
ESW-104-12-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 83 $1.11000 |