| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.535" (13.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.380" (9.65mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQ-103-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 84 $1.08000 |
![]() |
ESW-104-12-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 83 $1.11000 |
SLW-104-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $0.84000 |
|
SSM-102-L-SV-BE-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.06656 |
|
SSM-102-L-SV-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.06656 |
|
![]() |
SSM-103-T-SV-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN SMD |
In Stock: 0 $1.06656 |
![]() |
SSM-103-T-SV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN SMD |
In Stock: 0 $1.06656 |
CLP-103-02-FM-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.86405 |
|
CLP-107-02-F-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 7POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.86406 |
|
BCS-104-L-S-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.85000 |