| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TMM-106-04-T-S-SM-P-TRSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $1.14536 |
![]() |
TMM-109-06-T-S-SM-TRSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $1.18776 |
![]() |
MMT-102-01-T-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2MM |
In Stock: 0 $1.10288 |
![]() |
TMMH-104-01-F-DV-TRSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 0 $1.14536 |
![]() |
TMMH-104-04-F-DV-TRSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 0 $1.14536 |
![]() |
TMMH-104-05-F-DV-TRSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 0 $1.14536 |
![]() |
TSS-110-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.16656 |
![]() |
TST-110-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.16656 |
TSW-115-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
TMM-105-01-T-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2MM |
In Stock: 0 $0.92000 |