| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TSS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TST-110-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.16656 |
TSW-115-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
TMM-105-01-T-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2MM |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
TMM-108-01-T-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 8POS 2MM |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
TSM-104-01-T-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.15544 |
|
TSW-113-17-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM |
In Stock: 1 $0.93000 |
|
TSW-107-17-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.93000 |
|
![]() |
HTSW-110-10-T-S-RESamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.23000 |
![]() |
TSM-102-01-S-SV-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.12416 |
![]() |
TSM-102-02-L-DH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.14536 |