| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TSS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 9 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TST-108-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.09584 |
![]() |
TST-109-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.09584 |
![]() |
TSM-105-01-T-EMSamtec, Inc. |
CONN HEADER BRD EDGE 10P 2.54MM |
In Stock: 0 $1.13822 |
TSW-103-23-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 44 $0.90000 |
|
TSW-115-08-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.90000 |
|
TSW-115-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.90000 |
|
![]() |
TFC-102-01-F-DSamtec, Inc. |
.050 X .050 TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $1.18422 |
![]() |
BBS-104-T-CSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.11107 |
TSM-102-01-T-SH-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.07463 |
|
FTM-105-03-F-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1MM |
In Stock: 0 $0.90900 |