| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.131" (3.33mm) |
| Contact Length - Post: | 0.078" (1.98mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.220" (5.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BBS-104-T-CSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.11107 |
TSM-102-01-T-SH-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.07463 |
|
FTM-105-03-F-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1MM |
In Stock: 0 $0.90900 |
|
TSW-114-05-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
In Stock: 12 $0.91000 |
|
TSW-109-08-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 9POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.91000 |
|
MTMM-103-04-SM-S-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2MM |
In Stock: 0 $1.26000 |
|
TSM-102-02-L-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.14000 |
|
TSW-105-05-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.20000 |
|
![]() |
MTSW-105-07-F-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.20000 |
TSM-103-01-S-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.20000 |