MTLW-104-08-F-S-235
MTLW-104-08-F-S-235
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTLW-104-08-F-S-235
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Type Description
Series:Flex Stack, MTLW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:0.235" (5.97mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact