MTLW-104-23-F-S-285
MTLW-104-23-F-S-285
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTLW-104-23-F-S-285
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:0.445" (11.30mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact