| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini Mate® IPL1 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | 0.215" (5.46mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.220" (5.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 675VAC, 954VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-116-01-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM |
In Stock: 15 $5.23000 |
|
FTS-115-04-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM |
In Stock: 0 $5.45000 |
|
![]() |
IPL1-117-01-L-D-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 0 $5.61000 |
EHT-112-01-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 24POS 2MM |
In Stock: 0 $5.76000 |
|
HTSW-126-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 40 $5.76000 |
|
FTMH-112-03-L-DV-ESSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 24POS 1MM |
In Stock: 0 $6.16000 |
|
![]() |
HTSW-140-08-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
MTSW-117-22-G-T-360Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 51POS 2.54MM |
In Stock: 10 $6.62000 |
TSM-140-01-F-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 80POS 2.54MM |
In Stock: 11 $7.13000 |
|
HPMC-110-03-L-D-03Samtec, Inc. |
CONN HDR .1" SIGNAL/PWR COMBO |
In Stock: 0 $7.64000 |