| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTSH |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.099" (2.51mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-106-01-F-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 12POS 1.27MM |
In Stock: 15 $2.80000 |
|
TFM-110-02-S-D-WT-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 13 $6.23000 |
|
FTMH-115-03-L-DV-ES-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1MM |
In Stock: 10 $6.96000 |
|
FTSH-125-01-L-DV-EJ-K-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM |
In Stock: 0 $9.75000 |
|
TSM-102-01-T-SH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 400 $0.90000 |
|
TSW-108-23-F-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
In Stock: 73 $0.74000 |
|
TSM-104-02-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |
|
TSW-110-09-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 90 $1.32000 |
|
TMS-107-01-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 7POS 1.27MM |
In Stock: 0 $1.32000 |
|
TSW-116-07-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
In Stock: 88 $1.39000 |