| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTSH |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.099" (2.51mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Shroud, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-102-01-T-SH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 400 $0.90000 |
|
TSW-108-23-F-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
In Stock: 73 $0.74000 |
|
TSM-104-02-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |
|
TSW-110-09-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 90 $1.32000 |
|
TMS-107-01-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 7POS 1.27MM |
In Stock: 0 $1.32000 |
|
TSW-116-07-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
In Stock: 88 $1.39000 |
|
FTR-103-03-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM |
In Stock: 84 $1.41000 |
|
![]() |
TMM-105-01-L-D-009Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 151 $1.42000 |
![]() |
T1M-04-F-SH-L-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1MM |
In Stock: 0 $2.72000 |
TFM-105-02-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM |
In Stock: 12 $2.63000 |