| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 80 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.139" (3.53mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.435" (11.05mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TOLC-140-02-L-Q-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 160POS 1.27MM |
In Stock: 1 $18.09000 |
|
EHT-125-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2MM |
In Stock: 9 $19.68000 |
|
BDL-136-G-ESamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 18 $19.96000 |
|
TOLC-150-32-S-Q-ASamtec, Inc. |
QUAD ROW SMT TERMINAL |
In Stock: 4 $29.82000 |
|
FTS-104-02-L-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 8POS 1.27MM |
In Stock: 4 $1.75000 |
|
![]() |
TMM-103-06-S-D-SM-P-TRSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 3 $2.14000 |
FTSH-105-04-F-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM |
In Stock: 1 $2.13000 |
|
FTSH-106-01-F-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 12POS 1.27MM |
In Stock: 15 $2.80000 |
|
TFM-110-02-S-D-WT-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 13 $6.23000 |
|
FTMH-115-03-L-DV-ES-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1MM |
In Stock: 10 $6.96000 |