| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ FSH |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.145" (3.70mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.155" (3.94mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | End Shrouds, Solder Retention |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.6A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TMM-110-01-S-D-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2MM |
In Stock: 7 $4.77000 |
|
IPT1-105-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $4.82000 |
|
TSW-150-15-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 15 $4.90000 |
|
T2M-107-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 14POS 2MM |
In Stock: 12 $4.90000 |
|
STMM-105-02-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2MM |
In Stock: 25 $5.02000 |
|
TSW-149-09-L-S-RESamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 49POS 2.54MM |
In Stock: 16 $5.02000 |
|
TFC-110-32-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 5 $5.02000 |
|
TSS-115-04-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM |
In Stock: 24 $5.28000 |
|
FTS-120-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 21 $5.35000 |
|
FTSH-120-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 10 $5.35000 |