| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 100 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.520" (13.21mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T2M-107-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 14POS 2MM |
In Stock: 12 $4.90000 |
|
STMM-105-02-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2MM |
In Stock: 25 $5.02000 |
|
TSW-149-09-L-S-RESamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 49POS 2.54MM |
In Stock: 16 $5.02000 |
|
TFC-110-32-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 5 $5.02000 |
|
TSS-115-04-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM |
In Stock: 24 $5.28000 |
|
FTS-120-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 21 $5.35000 |
|
FTSH-120-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 10 $5.35000 |
|
FTSH-110-01-L-DV-EJ-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 47 $5.38000 |
|
TFM-110-01-L-D-RE2-WTSamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM |
In Stock: 23 $5.40000 |
|
TSM-116-01-S-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 25 $5.53000 |