| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.131" (3.33mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.226" (5.74mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTR-110-03-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 18 $4.57000 |
|
STMM-110-02-L-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2MM |
In Stock: 25 $4.60000 |
|
FTSH-110-01-L-D-EJSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM |
In Stock: 19 $4.62000 |
|
![]() |
TEM-110-02-03.0-G-D-L1Samtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO TERMINAL |
In Stock: 55 $4.62000 |
T2M-110-01-L-D-SM-WT-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2MM |
In Stock: 0 $5.23000 |
|
TFM-110-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 2 $4.72000 |
|
TFM-107-01-S-D-RE1-WTSamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM |
In Stock: 18 $4.75000 |
|
FSH-110-04-L-DH-SLSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.27MM |
In Stock: 11 $4.75000 |
|
TMM-110-01-S-D-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2MM |
In Stock: 7 $4.77000 |
|
IPT1-105-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $4.82000 |