| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, STMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.302" (7.67mm) |
| Insulation Height: | 0.190" (4.83mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TFC-115-02-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM |
In Stock: 17 $4.32000 |
|
TFC-115-02-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM |
In Stock: 17 $4.32000 |
|
FTS-116-01-F-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 1.27MM |
In Stock: 25 $4.42000 |
|
IPT1-106-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM |
In Stock: 82 $4.44000 |
|
IPL1-105-02-L-SH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 5POS 2.54MM |
In Stock: 75 $4.44000 |
|
TSM-113-01-S-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 7 $4.49000 |
|
TFC-110-02-L-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 3 $4.52000 |
|
FTR-110-03-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 18 $4.57000 |
|
STMM-110-02-L-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2MM |
In Stock: 25 $4.60000 |
|
FTSH-110-01-L-D-EJSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM |
In Stock: 19 $4.62000 |