| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 96 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | 64 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.200" (5.08mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTLW-122-08-S-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.73000 |
![]() |
TSW-140-19-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 83 $10.78000 |
![]() |
HTMS-150-51-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 66 $10.13000 |
![]() |
TSW-121-16-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 63POS |
In Stock: 65 $10.62000 |
![]() |
TSM-140-04-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 80POS 2.54MM |
In Stock: 62 $11.03000 |
![]() |
MTSW-135-10-L-D-530-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.41000 |
![]() |
MTSW-137-07-G-D-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 74POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.85000 |
![]() |
TSW-128-22-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 56POS |
In Stock: 53 $10.78000 |
TFM-120-02-L-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 40POS 1.27MM |
In Stock: 37 $8.30000 |
|
![]() |
HTMS-140-51-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 49 $10.13000 |