| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 70 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.530" (13.46mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.219" (5.56mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-137-07-G-D-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 74POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.85000 |
![]() |
TSW-128-22-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 56POS |
In Stock: 53 $10.78000 |
TFM-120-02-L-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 40POS 1.27MM |
In Stock: 37 $8.30000 |
|
![]() |
HTMS-140-51-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 49 $10.13000 |
![]() |
MTMS-150-58-G-S-430Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 50POS |
In Stock: 100 $11.15000 |
![]() |
TSW-132-28-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 98 $10.83000 |
![]() |
TSW-132-30-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 98 $10.83000 |
![]() |
TSW-116-16-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 92 $10.64000 |
![]() |
HTSW-136-22-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.57000 |
![]() |
HTSW-136-25-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.57000 |