| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 54 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-120-20-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 99 $10.52000 |
![]() |
MTSW-132-13-L-D-1023Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 98 $10.41000 |
![]() |
MTSW-132-13-L-D-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 98 $10.41000 |
![]() |
TSW-150-10-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 150POS |
In Stock: 98 $10.62000 |
![]() |
MTSW-216-13-L-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 5.08MM |
In Stock: 92 $10.41000 |
![]() |
TSW-116-22-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 92 $10.17000 |
![]() |
MTSW-137-22-G-D-420Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 74POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.85000 |
![]() |
HTSW-132-08-G-QSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM |
In Stock: 87 $10.55000 |
![]() |
MTLW-122-08-S-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.73000 |
![]() |
TSW-140-19-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 83 $10.78000 |