| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 74 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.300" (7.62mm) |
| Overall Contact Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-140-09-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 90 $11.10000 |
![]() |
HTSS-132-01-L-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM |
In Stock: 77 $10.29000 |
![]() |
MTLW-132-06-L-D-135Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 72 $10.62000 |
![]() |
MTMS-135-02-S-D-100Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 70POS |
In Stock: 72 $10.50000 |
![]() |
HTSW-132-20-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 67 $10.41000 |
![]() |
HTSS-120-01-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 64 $10.71000 |
![]() |
HTSS-132-01-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM |
In Stock: 63 $10.73000 |
![]() |
HTSW-130-07-L-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM |
In Stock: 62 $10.94000 |
![]() |
HMTMS-130-25-L-D-115Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 60POS |
In Stock: 62 $10.76000 |
![]() |
HTMS-140-03-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 51 $10.45000 |