| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 70 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.320" (8.13mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-132-20-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 67 $10.41000 |
![]() |
HTSS-120-01-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 64 $10.71000 |
![]() |
HTSS-132-01-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM |
In Stock: 63 $10.73000 |
![]() |
HTSW-130-07-L-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM |
In Stock: 62 $10.94000 |
![]() |
HMTMS-130-25-L-D-115Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 60POS |
In Stock: 62 $10.76000 |
![]() |
HTMS-140-03-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 51 $10.45000 |
![]() |
HMTSW-131-07-G-D-090-RA-051Samtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 62POS 2.54MM |
In Stock: 44 $10.27000 |
![]() |
HMTSW-120-11-S-D-740-LL-019Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.27000 |
![]() |
HMTSW-136-08-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.78000 |
![]() |
TSW-129-29-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 58POS |
In Stock: 98 $10.69000 |