| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.570" (14.47mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-140-21-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 77 $10.96000 |
![]() |
TSW-136-16-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 72POS |
In Stock: 53 $10.99000 |
![]() |
HTMS-140-52-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 49 $10.34000 |
TSW-124-26-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 153 $11.03000 |
|
![]() |
MTSW-129-21-G-D-1115Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 58POS 2.54MM |
In Stock: 98 $10.64000 |
![]() |
MTMM-140-15-T-D-323Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.71000 |
![]() |
MTMM-140-15-T-D-555Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.71000 |
![]() |
HMTMS-137-02-G-D-075Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 74POS |
In Stock: 91 $10.66000 |
![]() |
HTSW-136-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.31000 |
![]() |
MTMS-150-25-S-S-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 50POS |
In Stock: 89 $9.99000 |