| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 58 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 1.115" (28.32mm) |
| Contact Length - Post: | 0.215" (5.46mm) |
| Overall Contact Length: | 1.430" (36.32mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-140-15-T-D-323Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.71000 |
![]() |
MTMM-140-15-T-D-555Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.71000 |
![]() |
HMTMS-137-02-G-D-075Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 74POS |
In Stock: 91 $10.66000 |
![]() |
HTSW-136-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.31000 |
![]() |
MTMS-150-25-S-S-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 50POS |
In Stock: 89 $9.99000 |
![]() |
MTLW-132-09-L-D-545Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.99000 |
![]() |
MTLW-132-22-L-D-315Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.52000 |
![]() |
MTLW-132-22-L-D-410Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.52000 |
![]() |
MTLW-122-23-S-D-288Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 85 $10.99000 |
![]() |
HTMS-125-51-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 78 $10.34000 |