| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 80 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.285" (7.24mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-218-08-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 37 $9.80000 |
![]() |
HMTSW-136-07-G-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.52000 |
![]() |
HTSW-139-08-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.66000 |
HTSW-140-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.66000 |
|
![]() |
MTMM-126-02-G-D-120Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 90 $11.06000 |
![]() |
MTMM-126-04-G-D-075Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 90 $11.06000 |
![]() |
MTMS-140-54-S-S-227Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 89 $10.31000 |
![]() |
HTST-125-03-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 87 $10.52000 |
![]() |
MTSW-129-07-L-T-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 87POS 2.54MM |
In Stock: 82 $10.57000 |
![]() |
HTMS-128-01-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 51 $10.22000 |