| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 52 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.255" (6.48mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-126-04-G-D-075Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 90 $11.06000 |
![]() |
MTMS-140-54-S-S-227Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 89 $10.31000 |
![]() |
HTST-125-03-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 87 $10.52000 |
![]() |
MTSW-129-07-L-T-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 87POS 2.54MM |
In Stock: 82 $10.57000 |
![]() |
HTMS-128-01-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 51 $10.22000 |
![]() |
HMTSW-136-22-L-D-120-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 50 $10.52000 |
![]() |
MTSW-145-13-T-D-630-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 90POS 2.54MM |
In Stock: 46 $10.55000 |
![]() |
HTMS-140-53-T-D-SM-PSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 43 $10.20000 |
![]() |
TSW-132-12-T-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 96POS |
In Stock: 33 $10.29000 |
TMM-134-01-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 2MM |
In Stock: 189 $10.85000 |