| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.200" (5.08mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HMTSW-130-09-G-D-330Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.08000 |
![]() |
TSW-132-12-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 98 $10.43000 |
![]() |
HTSW-124-25-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM |
In Stock: 79 $10.20000 |
![]() |
FTE-117-01-G-DV-EC-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 0.8MM |
In Stock: 62 $10.34000 |
TSM-135-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 70POS 2.54MM |
In Stock: 52 $10.62000 |
|
![]() |
HTMS-140-53-T-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 50 $9.80000 |
![]() |
TSW-218-08-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 37 $9.80000 |
![]() |
HMTSW-136-07-G-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.52000 |
![]() |
HTSW-139-08-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.66000 |
HTSW-140-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.66000 |