| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.230" (5.84mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.365" (9.27mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EHF-125-01-F-D-SM-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM |
In Stock: 0 $7.92000 |
|
![]() |
HTSW-120-08-G-T-LASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM |
In Stock: 44 $10.11000 |
![]() |
HMTSW-130-21-L-D-480Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM |
In Stock: 92 $9.97000 |
![]() |
HTSW-134-05-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.08000 |
![]() |
HTSW-136-23-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.08000 |
![]() |
MTSW-141-22-L-D-415Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 82POS 2.54MM |
In Stock: 90 $9.97000 |
![]() |
TSW-131-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 62POS |
In Stock: 89 $10.29000 |
![]() |
TST-120-03-S-D-20Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 98 $9.73000 |
FTS-130-01-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM |
In Stock: 90 $10.48000 |
|
![]() |
HMTSW-123-08-S-D-200-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.99000 |