| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | 39 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.565" (14.35mm) |
| Overall Contact Length: | 0.930" (23.62mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTS-130-01-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM |
In Stock: 90 $10.48000 |
|
![]() |
HMTSW-123-08-S-D-200-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.99000 |
![]() |
HTSW-125-12-G-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 83 $10.08000 |
![]() |
HTSW-136-11-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 74 $10.11000 |
![]() |
HTSW-136-18-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 74 $10.11000 |
![]() |
MTMS-126-51-S-D-155Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 52POS |
In Stock: 73 $9.76000 |
![]() |
HTMS-132-51-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 72 $9.71000 |
![]() |
HTMS-150-51-G-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 66 $9.73000 |
![]() |
HTSW-130-09-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM |
In Stock: 47 $10.13000 |
TMM-126-01-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 52POS 2MM |
In Stock: 192 $10.71000 |