| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-130-02-L-D-128Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 60POS |
In Stock: 90 $10.11000 |
![]() |
MTMM-130-04-L-D-175Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 60POS |
In Stock: 90 $10.11000 |
![]() |
TSW-130-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 89 $9.97000 |
![]() |
HTMS-118-03-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 83 $9.36000 |
![]() |
TSW-137-19-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 74POS |
In Stock: 83 $9.97000 |
![]() |
HTMS-120-53-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 78 $9.34000 |
TSM-120-01-S-DV-A-020-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 77 $10.13000 |
|
![]() |
HTMS-132-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 72 $9.34000 |
![]() |
MTSW-130-12-T-T-840Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM |
In Stock: 69 $9.69000 |
![]() |
HTMS-150-01-G-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 66 $9.36000 |