| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.450" (11.43mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-130-12-T-T-840Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM |
In Stock: 69 $9.69000 |
![]() |
HTMS-150-01-G-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 66 $9.36000 |
![]() |
MTSW-132-08-G-D-090-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-132-08-G-D-135-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-132-08-G-D-140-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-132-08-G-D-150-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-136-22-L-D-275-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-136-22-L-D-300-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
MTSW-136-22-L-D-330-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.62000 |
![]() |
HTMS-140-01-G-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 49 $9.36000 |