| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.047" (1.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.055" (1.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | End Shrouds |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-125-22-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 96 $9.62000 |
![]() |
HMTSW-122-07-S-D-120-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.32000 |
![]() |
TSW-115-08-S-T-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 83 $9.06000 |
![]() |
TSW-225-23-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 75POS |
In Stock: 64 $9.08000 |
TSM-132-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.78000 |
|
TSW-142-26-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM |
In Stock: 243 $9.64000 |
|
TSW-121-26-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM |
In Stock: 153 $9.64000 |
|
![]() |
HTMS-120-58-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 100 $9.06000 |
![]() |
HMTMS-122-25-S-D-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 44POS |
In Stock: 97 $9.34000 |
![]() |
TSW-124-16-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 96 $9.64000 |