| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-115-08-S-T-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 83 $9.06000 |
![]() |
TSW-225-23-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 75POS |
In Stock: 64 $9.08000 |
TSM-132-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.78000 |
|
TSW-142-26-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM |
In Stock: 243 $9.64000 |
|
TSW-121-26-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM |
In Stock: 153 $9.64000 |
|
![]() |
HTMS-120-58-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 100 $9.06000 |
![]() |
HMTMS-122-25-S-D-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 44POS |
In Stock: 97 $9.34000 |
![]() |
TSW-124-16-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 96 $9.64000 |
![]() |
TST-125-03-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 87 $9.11000 |
TSM-120-01-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 84 $9.80000 |