| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 52 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.965" (24.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Overall Contact Length: | 1.230" (31.24mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTLW-132-07-L-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-255Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-275Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
TSW-136-29-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 85 $9.59000 |
![]() |
HTSW-131-05-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM |
In Stock: 82 $9.36000 |
![]() |
HTSW-136-12-S-S-RESamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM |
In Stock: 66 $9.38000 |
![]() |
MTSW-130-11-L-D-560-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.27000 |
![]() |
HTMS-128-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 51 $8.99000 |
![]() |
FTE-117-01-G-DV-ESSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 0.8MM |
In Stock: 100 $9.59000 |