| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 48 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-124-07-S-D-110-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM |
In Stock: 96 $9.27000 |
![]() |
TSW-150-08-T-T-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 150POS |
In Stock: 94 $9.01000 |
![]() |
HMTSW-126-13-L-D-965Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 92 $9.27000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-255Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-275Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
MTLW-132-07-L-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 85 $9.57000 |
![]() |
TSW-136-29-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 85 $9.59000 |
![]() |
HTSW-131-05-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM |
In Stock: 82 $9.36000 |
![]() |
HTSW-136-12-S-S-RESamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM |
In Stock: 66 $9.38000 |