| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HMTSW-125-09-G-D-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 91 $9.25000 |
HTSW-135-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM |
In Stock: 90 $9.34000 |
|
![]() |
HTMS-118-03-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 83 $8.97000 |
![]() |
HTSW-122-25-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM |
In Stock: 79 $9.36000 |
![]() |
HTSW-126-08-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 76 $9.36000 |
![]() |
HTMS-127-01-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 73 $8.97000 |
![]() |
TSW-120-08-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 65 $9.01000 |
TMM-124-01-G-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 48POS 2MM |
In Stock: 267 $9.87000 |
|
![]() |
MTSW-124-07-S-D-110-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM |
In Stock: 96 $9.27000 |
![]() |
TSW-150-08-T-T-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 150POS |
In Stock: 94 $9.01000 |