| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.900" (22.86mm) |
| Overall Contact Length: | 1.230" (31.24mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMS-130-02-S-D-100Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 60POS |
In Stock: 72 $9.01000 |
![]() |
HTST-117-01-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 69 $9.18000 |
TSM-139-01-F-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 78POS 2.54MM |
In Stock: 62 $9.73000 |
|
![]() |
MTSW-133-09-L-D-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 66POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.20000 |
TMM-131-01-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 31POS 2MM |
In Stock: 190 $9.87000 |
|
![]() |
HTST-120-01-S-D-20Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 98 $9.22000 |
![]() |
TST-120-02-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 93 $9.01000 |
![]() |
HMTSW-125-09-G-D-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 91 $9.25000 |
HTSW-135-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM |
In Stock: 90 $9.34000 |
|
![]() |
HTMS-118-03-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 83 $8.97000 |