| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 42 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.620" (15.75mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.830" (21.08mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-126-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM |
In Stock: 147 $5.71000 |
|
![]() |
MTSW-136-24-S-S-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.71000 |
![]() |
MTSW-140-11-G-S-475Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.71000 |
![]() |
MTSW-140-11-G-S-630Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.71000 |
![]() |
TSW-125-17-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 75POS |
In Stock: 135 $5.71000 |
![]() |
HTSW-117-15-SM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 133 $5.71000 |
![]() |
HTSW-117-16-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 133 $5.71000 |
![]() |
MTMS-114-58-G-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 124 $5.71000 |
FTS-126-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM |
In Stock: 123 $5.71000 |
|
![]() |
MTMS-125-56-G-S-367Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 25POS |
In Stock: 121 $5.71000 |