| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-140-11-G-S-475Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.71000 |
![]() |
MTSW-140-11-G-S-630Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.71000 |
![]() |
TSW-125-17-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 75POS |
In Stock: 135 $5.71000 |
![]() |
HTSW-117-15-SM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 133 $5.71000 |
![]() |
HTSW-117-16-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 133 $5.71000 |
![]() |
MTMS-114-58-G-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 28POS |
In Stock: 124 $5.71000 |
FTS-126-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM |
In Stock: 123 $5.71000 |
|
![]() |
MTMS-125-56-G-S-367Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 25POS |
In Stock: 121 $5.71000 |
![]() |
TST-115-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 114 $5.71000 |
FTS-120-01-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 108 $5.71000 |