| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.740" (18.80mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.930" (23.62mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-117-09-S-D-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 34POS |
In Stock: 240 $5.71000 |
FTE-113-02-G-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 0.8MM |
In Stock: 213 $5.71000 |
|
![]() |
MTSW-122-28-L-D-940Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 193 $5.71000 |
![]() |
MTLW-114-23-S-D-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM |
In Stock: 167 $5.71000 |
![]() |
MTLW-114-23-S-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM |
In Stock: 167 $5.71000 |
![]() |
HMTSW-119-10-G-D-590Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 161 $5.71000 |
![]() |
HTSW-124-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 153 $5.71000 |
![]() |
TSS-115-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 149 $5.71000 |
![]() |
HTSW-121-17-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM |
In Stock: 148 $5.71000 |
FTSH-126-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM |
In Stock: 147 $5.71000 |