| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 86 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.106" (2.69mm) |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-113-13-S-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 283 $5.66000 |
![]() |
MTSW-113-13-S-D-800Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 283 $5.66000 |
![]() |
MTMM-122-15-G-S-080Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2MM |
In Stock: 228 $5.66000 |
![]() |
MTMM-122-15-G-S-112Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2MM |
In Stock: 228 $5.66000 |
TSM-127-01-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 27POS 2.54MM |
In Stock: 225 $5.66000 |
|
MMT-114-02-S-SH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2MM |
In Stock: 221 $5.66000 |
|
![]() |
TS-123-G-AASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 23POS |
In Stock: 217 $5.66000 |
![]() |
TSW-115-22-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 210 $5.66000 |
![]() |
MTSW-150-27-L-S-1140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 196 $5.66000 |
![]() |
MTSW-118-28-G-D-780Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 193 $5.66000 |