| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 27 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MMT-114-02-S-SH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2MM |
In Stock: 221 $5.66000 |
|
![]() |
TS-123-G-AASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 23POS |
In Stock: 217 $5.66000 |
![]() |
TSW-115-22-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 210 $5.66000 |
![]() |
MTSW-150-27-L-S-1140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 196 $5.66000 |
![]() |
MTSW-118-28-G-D-780Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 193 $5.66000 |
![]() |
MTSW-120-27-L-D-1140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 193 $5.66000 |
![]() |
TSW-112-21-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 192 $5.66000 |
![]() |
TSW-125-28-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 191 $5.66000 |
![]() |
TSW-125-30-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 191 $5.66000 |
![]() |
MTMM-150-15-T-S-140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2MM |
In Stock: 186 $5.66000 |