| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-115-02-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM |
In Stock: 181 $5.48000 |
|
![]() |
HTSW-113-26-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 176 $5.48000 |
![]() |
MTSW-140-10-G-S-415Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.48000 |
![]() |
MTSW-140-10-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.48000 |
![]() |
MTSW-140-10-G-S-615Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.48000 |
![]() |
MTSW-140-10-G-S-620Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.48000 |
![]() |
MTSW-222-08-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 5.08MM |
In Stock: 130 $5.48000 |
![]() |
MTSW-225-10-G-S-510Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 25POS 5.08MM |
In Stock: 130 $5.48000 |
HTSW-118-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 125 $5.48000 |
|
![]() |
MTSW-140-13-L-S-945Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.48000 |