| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.620" (15.75mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.830" (21.08mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-222-08-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 5.08MM |
In Stock: 130 $5.48000 |
![]() |
MTSW-225-10-G-S-510Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 25POS 5.08MM |
In Stock: 130 $5.48000 |
HTSW-118-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 125 $5.48000 |
|
![]() |
MTSW-140-13-L-S-945Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.48000 |
![]() |
MTSW-140-13-L-S-985Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.48000 |
![]() |
PTT-113-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 26POS |
In Stock: 831 $5.48000 |
![]() |
TSW-119-20-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 38POS |
In Stock: 439 $5.48000 |
![]() |
TSW-126-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 52POS |
In Stock: 429 $5.48000 |
FTSH-117-01-L-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 1.27MM |
In Stock: 293 $5.43000 |
|
![]() |
TSW-150-28-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 195 $5.48000 |